Sidebar

Senior Leadership Team

craig2 KL
Mr Craig Gill Mr Kenneth Lawrie  Mr Timothy Lynch
Acting Headteacher School Business Leader 

Assistant Headteacher

Learning Phase 3 Leader

     
 liz2 terri  
Mrs Liz Measom Ms Terri Turton

Ast. Headteacher

Learning Phase 2 Leader

Assistant Headteacher

Learning Phase 1 Leader

 

 

Learning Phase 1 Teachers

Mrs Janine Maxwell Class Teacher - FS1 Monkey Class
Ms Julie Bonner  Class Teacher - FS1 Caterpillar Class
Mrs Aparna Chhetri Nepali Specialist Teacher FS1
Mr Andy Cunningham Class Teacher - FS2 Leopard Class
Mrs Juliett Veljic Class Teacher - FS2 Crab Class 
Mrs Rachel Smith  Class Teacher - FS2 Frog Class
Mrs Meera Rijal Nepali Speciliast Teacher FS2 
Miss Yasmin Russell Class Teacher - Year 1 Beetle Class 
Ms Natalie Young  Class Teacher - Year 1 Bear Class
Mr Niwesh Kumar Limbu  Nepali Specialist Teacher Year 1 

 

Learning Phase 2 Teachers 

Mrs Amanda Donald Class Teacher - Year 2 Octopus Class
Mrs Lo-Ami Nel Class Teacher - Year 2 Seahorse Class
Mr Susheel Shahi Nepali Specialist Teacher - Year 2
Mr Andy Wallace Class Teacher - Year 3 Sea Urchins Class
Mr Julian Millward Class Teacher - Year 3 Flamingo Class
Mr Gyanendra Banks  Nepali Specialist Teacher - Year 3 
Mr Niresh Sivarajah Class Teacher - Year 4 Woodpecker Class 
Mr Mike Chrichton Class Teacher - Year 4 Gibbon Class 
Mr Tikaram Thapa  Nepali Specialist Teacher - Year 4 

 

Learning Phase 3 Teachers

Mrs Jo Brown

Class Teacher - Year 6 Gecko

Mr Sarvagyamani Pradhan Nepali Specialist Teacher - Year 6
Mr Andrew Smith  Class Teacher - Year 5 Scorpion Class
Mr Kieran Leahy Class Teacher - Year 5 Mantis Class
Mr Sujata Dewan Nepali Specialist Teacher - Year 5

 

Subject Specialist Teachers

Mrs Sffia Robinson SENCO
Mrs Laura Hunter PE and Swimming Specialist
Mr Jon Robinson Music/Science Specialist
Mr Govinda Gurung NST/ICT Specialist (govinda.gurung@modschools.org)
Mr Simon Brown Arts and Music Specialist 
Mrs Amy Grieves Modern Foreign Language Teacher (Malay)